Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurarea medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurarea medicala

Buna ziua,
O sa trec direct la subiect,sotul meu a fost operat de apendice,iar angajatorul lui nu a eliberat adeverinta care sa certifice ca este asigurat si ca i s-a retinut si virat lunar contributia pt asigurarile sociale de sanatate,sau mai corect a eliberat-o dar era incompleta, adica nu specifica nr. biletului la ordin cu care a efectuat plata si nici nr. contului in care sau virat banii,iar datorita acestui fapt sotul nu poate benificia de concediu medical si ar a trebui sa platim si spitalizarea , intrebarea este cum putem obliga firma sa plateasca aceasta contributie in conditiile in care ea a retinut acesti bani lunar din salariu,cum ar trebui sa procedam in aceasta situatie?
astept raspunsul dumneavoastra,va multumesc
jercateodora a scris:

Buna ziua,
O sa trec direct la subiect,sotul meu a fost operat de apendice,iar angajatorul lui nu a eliberat adeverinta care sa certifice ca este asigurat si ca i s-a retinut si virat lunar contributia pt asigurarile sociale de sanatate,sau mai corect a eliberat-o dar era incompleta, adica nu specifica nr. biletului la ordin cu care a efectuat plata si nici nr. contului in care sau virat banii,iar datorita acestui fapt sotul nu poate benificia de concediu medical si ar a trebui sa platim si spitalizarea , intrebarea este cum putem obliga firma sa plateasca aceasta contributie in conditiile in care ea a retinut acesti bani lunar din salariu,cum ar trebui sa procedam in aceasta situatie?
astept raspunsul dumneavoastra,va multumesc

Buna ziua!
Va prezit adeverinta care se elibereaza salariatului pentru a fi prezentata la medic.
Nu vad nicaieri suma si nr. OP. Am dat zeci de astfel de adeverinte si salariatii nu au avut probleme.
Aceasta adeverinta a fost intrudusa de Ordinul Presedintelui CNAS 617 /2007

"ANEXA Nr. 1^1 Ordinul Nr. 903 din 19 noiembrie 2007
Denumirea angajatorului.................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoana fizica)..........
Nr. de inregistrare la registrul comertului.............

ADEVERINTA

Prin prezenta se certifica faptul ca domnul/doamna......................., CNP...................., act de identitate...... seria......... nr........, eliberat de............ la data de............, cu domiciliul in..........., str.................... nr...., bl..., ap..., sectorul/judetul..........., are calitatea de salariat incepand cu data de ..................si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere):
1. Nume, prenume,.............................. CNP......................
2. Nume, prenume,.............................. CNP......................
3. Nume, prenume,.............................. CNP......................
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

Reprezentant legal"