avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurarea medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurarea medicala

Buna ziua,
O sa trec direct la subiect,sotul meu a fost operat de apendice,iar angajatorul lui nu a eliberat adeverinta care sa certifice ca este asigurat si ca i s-a retinut si virat lunar contributia pt asigurarile sociale de sanatate,sau mai corect a eliberat-o dar era incompleta, adica nu specifica nr. biletului la ordin cu care a efectuat plata si nici nr. contului in care sau virat banii,iar datorita acestui fapt sotul nu poate benificia de concediu medical si ar a trebui sa platim si spitalizarea , intrebarea este cum putem obliga firma sa plateasca aceasta contributie in conditiile in care ea a retinut acesti bani lunar din salariu,cum ar trebui sa procedam in aceasta situatie?
astept raspunsul dumneavoastra,va multumesc
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 12:58, 12 Februarie 2011
jercateodora a scris:

Buna ziua,
O sa trec direct la subiect,sotul meu a fost operat de apendice,iar angajatorul lui nu a eliberat adeverinta care sa certifice ca este asigurat si ca i s-a retinut si virat lunar contributia pt asigurarile sociale de sanatate,sau mai corect a eliberat-o dar era incompleta, adica nu specifica nr. biletului la ordin cu care a efectuat plata si nici nr. contului in care sau virat banii,iar datorita acestui fapt sotul nu poate benificia de concediu medical si ar a trebui sa platim si spitalizarea , intrebarea este cum putem obliga firma sa plateasca aceasta contributie in conditiile in care ea a retinut acesti bani lunar din salariu,cum ar trebui sa procedam in aceasta situatie?
astept raspunsul dumneavoastra,va multumesc


Buna ziua!
Va prezit adeverinta care se elibereaza salariatului pentru a fi prezentata la medic.
Nu vad nicaieri suma si nr. OP. Am dat zeci de astfel de adeverinte si salariatii nu au avut probleme.
Aceasta adeverinta a fost intrudusa de Ordinul Presedintelui CNAS 617 /2007

"ANEXA Nr. 1^1 Ordinul Nr. 903 din 19 noiembrie 2007
Denumirea angajatorului.................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoana fizica)..........
Nr. de inregistrare la registrul comertului.............

ADEVERINTA

Prin prezenta se certifica faptul ca domnul/doamna......................., CNP...................., act de identitate...... seria......... nr........, eliberat de............ la data de............, cu domiciliul in..........., str.................... nr...., bl..., ap..., sectorul/judetul..........., are calitatea de salariat incepand cu data de ..................si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere):
1. Nume, prenume,.............................. CNP......................
2. Nume, prenume,.............................. CNP......................
3. Nume, prenume,.............................. CNP......................
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

Reprezentant legal"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta pentru medicul de familie Vioreld Vioreld buna ziua. am un salariat care solicita o adeverinta pt medicul de familie. el este angajat de la jumatatea lunii noiembrie, deci firma nu a platit inca ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de salariu pentru medicul de famile Crina Diana F Crina Diana F Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti sau sa-mi aratati care este ultimul model de Adevarinta de salariu pentru medicul de familie ( am inteles ca e vorba de o ... (vezi toată discuția)
Adeverinta medicala alina_vi alina_vi aveti posibilitatea sa ma ajutati cu un tipizat de adev medicala? am inteles ca de anul trecut exista un anume tipizat . Intrebarea mea este: se cere concedil ... (vezi toată discuția)