avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna ziua!Am o problema foarte grava si am nevoie de o elucidare rapida.Tatal meu a murit in urma cu 14 ani iar mama traieste .Suntem 3 frati, doua surori si un frate ,cel din urma s-a casatorit si a ramas impreuna cu mama in casa parinteasca. Nu am dezbatut mostenirea nici acum insa el si sotia lui vor acte pe casa excluzandu-ne pe mine si sora mea . Mama mea nu e de acord si vrea sa ne fac act de vanzare- cumparare mie si surorii mele pentru ca el o terorizeaza impreuna cu sotia lui o agreseaza verbal si psihic cu dorinta de a o omori.
Cat costa dezbaterea mostenirii, se poate face in absenta fratelui si mama poate sa ne faca mie si sourorii mele act de vanzare excluzandu-l pe el de la mostenire? Ce alta cale legala ar avea in cazul in care dureaza mult dezbaterea sa il evacueze pe el si sotia lui din casa?
Cel mai recent răspuns: ContSters362803 , utilizator 17:23, 7 Iulie 2015
3% din valoarea masei succesorale !Succesiunea se va dezbate judiciar ,urmare neintelegerilor . Nu va poate exclude de la mostenire.
succesiunemostenire a scris:

poate sa ne faca mie si sourorii mele act de vanzare excluzandu-l pe el de la mostenire?

Fratele nu poate fi exclus de la mostenirea tatalui sau, legea ii confera dreptul de a mosteni.
In acest coeficient de 3% din valoarea masei succesorale,
este inclus si impozitul datorat statului sau sunt doar
taxele notariale?
Multumim
regina_recuperari a scris:

3% din valoarea masei succesorale !Succesiunea se va dezbate judiciar ,urmare neintelegerilor . Nu va poate exclude de la mostenire.


In acest coeficient de 3% din valoarea masei succesorale,
este inclus si impozitul datorat statului sau sunt doar
taxele notariale?
Multumim

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata decedat in ianuarie 2015-dezbatere succesiune-informatii /costuri DocMadalina DocMadalina Notar sau instanta?Ar trebui sa ma grabesc,daca depasesc termenul de 6 luni o sa intervina alta taxe? (vezi toată discuția)
Succesiune ionelnelus ionelnelus Bună seara! Tatăl meu a decedat în luna iunie 2017 iar mama mea urmează să facă succesiunea cu mine și cu sora mea! Întrebarea mea ar fii în cât ... (vezi toată discuția)
Succesiune Theo1987bia Theo1987bia Bună ziua. Tatăl meu a decedat în urma cu 2 luni, și am înțeles ca dacă noi moștenitorii (mama, eu, frate) dezbatem succesiunea înainte de a se ... (vezi toată discuția)