Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna ziua!Am o problema foarte grava si am nevoie de o elucidare rapida.Tatal meu a murit in urma cu 14 ani iar mama traieste .Suntem 3 frati, doua surori si un frate ,cel din urma s-a casatorit si a ramas impreuna cu mama in casa parinteasca. Nu am dezbatut mostenirea nici acum insa el si sotia lui vor acte pe casa excluzandu-ne pe mine si sora mea . Mama mea nu e de acord si vrea sa ne fac act de vanzare- cumparare mie si surorii mele pentru ca el o terorizeaza impreuna cu sotia lui o agreseaza verbal si psihic cu dorinta de a o omori.
Cat costa dezbaterea mostenirii, se poate face in absenta fratelui si mama poate sa ne faca mie si sourorii mele act de vanzare excluzandu-l pe el de la mostenire? Ce alta cale legala ar avea in cazul in care dureaza mult dezbaterea sa il evacueze pe el si sotia lui din casa?
3% din valoarea masei succesorale !Succesiunea se va dezbate judiciar ,urmare neintelegerilor . Nu va poate exclude de la mostenire.
succesiunemostenire a scris:

poate sa ne faca mie si sourorii mele act de vanzare excluzandu-l pe el de la mostenire?

Fratele nu poate fi exclus de la mostenirea tatalui sau, legea ii confera dreptul de a mosteni.
In acest coeficient de 3% din valoarea masei succesorale,
este inclus si impozitul datorat statului sau sunt doar
taxele notariale?
Multumim
regina_recuperari a scris:

3% din valoarea masei succesorale !Succesiunea se va dezbate judiciar ,urmare neintelegerilor . Nu va poate exclude de la mostenire.

In acest coeficient de 3% din valoarea masei succesorale,
este inclus si impozitul datorat statului sau sunt doar
taxele notariale?
Multumim