Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM in caz de CFS - noutati?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM in caz de CFS - noutati?

Buna seara!
As dori sa stiu daca exista noutati in ceea ce priveste abordarea problemei suspendarii unui CIM in cazul in care angajatul cere CFS pentru o anume perioada.
Avand in vedere controversatul articol:
Art. 54. - Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
Avand in vedere faptul ca s-au primit deja amenzi pe motiv de nesuspendare, care au fost contestate, dar s-a pierdut in instanta (nu stiu motivele, doar solutia data)
Avand in vedere volumul de munca si birocratia inutila care ingreuneaza activitatea multor firme,
as dori sa stiu daca exista o motivare juridica din partea unui specialist, o speta, un caz amendat etc, ca sa ne lamurim si noi cum e corect.
Mentionez ca recent a fost controlata o societate, iar reprezentantii ITM au sugerat ca, macar de acum incolo, sa se efectueze suspendarile, altfel, la urmatorul control, se lasa cu avertisment sau, doamne fereste, amenda chiar! X-(
Multumesc.
Nu exista noutati in abordarea acestui subiect.

vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...