Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere sarbatori vs zile concediu legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere sarbatori vs zile concediu legal

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca este normal/legal,atunci cand sunt zile libere de sarbatoare,sa-mi fie retinute zile din concediu de odihna.
Va multmesc.
Buna ziua,
Nu este normal. Conf art 143 alin 3 CM "sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual."
Este vorba despre art.145 alin.3 C.mun. :)
CAPITOLUL II
Repausuri periodice

SECŢIUNEA a 3-a
Sărbătorile legale

Art. 141

Prevederile art. 139 nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.

''Angajatorul privat face cum doreste'' :foottap:

Art.141 si art.139 C.mun. nu are nicio legatura cu concediul de odihna.

Potrivit art.16 alin.2 din Constitutia Romaniei, nimeni nu este mai presus de lege. In acest caz, legile se aplica atat pentru sectorul privat , cat si pentru cel bugetar.
Multumesc.totusi,

CAPITOLUL III
Concediile

SECŢIUNEA 1
Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor
Art. 145
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

Cata putere are o virgula atunci cand este vorba de legislatie,este ''criminala'' :rtfm:

(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează,precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv
Romulus43, utilizator