Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer la cerere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer la cerere

Buna ziua, sunt functionar public la o institutie publica si s-a ivit un post mai aproape de locuinta mea, o primarie organizeaza concursul de ocupare a aceluiasi post,acelasi nivel . Intrebarea e daca pot sa fac direct transfer la cerere pe acel post scos la concurs, sa evit toate hartiile cu privire la concurs plus o demisie de la actualul loc de munca?:O

VA multumesc !!
Buna ziua,
Din cate stiu eu daca postul a fost deja scos la concurs nu mai puteti face nimic. Modalitățile de ocupare a functiilor publice sunt prin concurs, transfer, detasare și redistribuire. Daca postul nu a fost scos la concurs puteti discuta cu conducatorul institutiei sa scoata postul pentru transfer.