Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare transfer pe acelasi post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare transfer pe acelasi post

Buna ziua, sunt informatician la o unitate scoalara si s-a ivit un post mai aproape de locuinta mea. O scoala organizeaza concursul de ocupare a aceluiasi post, de informatician. Intrebarea e daca pot sa fac direct transfer pe acel post, sa evit toate hartiile cu privire la concurs plus o demisie de la actualul loc de munca.
Nu mai exista reglementat transferul pentru personalul contractual.
In speta, va trebuie sa fiti admis la acel concurs si apoi sa incetati vechiul c.i.m. si in acelasi timp sa incheiati c.i.m. la noul angajator.
Nu exista reglementata notiunea de transfer pe Codul Muncii! Transferul mai este posibil doar pentru functionarii publici. Trebuie sa dati concurs pe post, daca reusiti, va depuneti demisia cu respectarea termenului de preaviz sau fara daca actualul angajator este de acord cu renuntarea la acest termen. Succes!