avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Femeie nascuta in 15 aprilie 1960, am 10 ani % in grupa I. Va rog respectos sa-mi spuneti cand ma pot pensiona. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:41, 28 Iulie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Nu, ma scuzati, am 32 ani si 9 luni din care 10 ani grupa I
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (61/9 - 5/0 = 56 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (32/9 + 5/0 = 37 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii MicleaDorina MicleaDorina Sunt nascuta in 27.nov.1960 am lucrat 26 ani din care 18 ani grupa a II in conditii deosebite 8 ani cu conditii normale si apoi 2 ani somaj doresc un raspuns ... (vezi toată discuția)
Data pensionare suciueugenia suciueugenia data nasterii 05 09 1960 stagiu cotizare 34 ani 11 ani gr II As dori sa stiu cand as putea iesi la pensie ! Multumesc anticipat !:( (vezi toată discuția)
Cand pot iesi anticipat partial la pensie? rbigiu rbigiu Buna ziua! Parintii mei sunt ambii in somaj si au situatii destul de grele si am vrea sa stim cand se pot pensiona anticipat partial. Mama s-a nascut pe 15 ... (vezi toată discuția)