Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Femeie nascuta in 15 aprilie 1960, am 10 ani % in grupa I. Va rog respectos sa-mi spuneti cand ma pot pensiona. Multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Nu, ma scuzati, am 32 ani si 9 luni din care 10 ani grupa I
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (61/9 - 5/0 = 56 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (32/9 + 5/0 = 37 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 9 luni, in ianuarie 2017.