Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi anticipat partial la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi anticipat partial la pensie?

Buna ziua!
Parintii mei sunt ambii in somaj si au situatii destul de grele si am vrea sa stim cand se pot pensiona anticipat partial.

Mama s-a nascut pe 15 aprilie 1960 si are 32 de ani de munca iar tata s-a nascut pe 23 august 1958 si are 34 de ani de munca. De asemenea tata are si stagiul militar satisfacut. Acesta se ia in calcul?

Ce se intampla cu concediile medicale pe care le-au avut dea lungul timpului? Li se scad din stagiul prestat?
1. - Pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in luna mai 2019.
- Pentru ca indeplineste stagiul complet de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in luna mai 2014.

2. - Pentru un barbat nascut in august 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in august 2023.
- Poate solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in august 2018, daca atunciu va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

3. Perioada de stagiu militar este este perioada asimilata stagiului de cotizare si se iau in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.

4. - Perioadele de concedii medicale sunt si ele luate in calculul pensiei.
- Pana la 01.04.2001 sunt vechime in munca iar dupa aceasta data constituie stagiu asimilat celui de cotizare la pensie.
tudorvaleriu a scris:

- Pentru ca indeplineste stagiul complet de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in luna mai 2014.

Multumesc pentru raspunsul prompt.

O nelamurire am mai avea. Ati spus ca mama se poate pensiona la 56 de ani si 1 luna. Aceasta varsta, mama o implineste in mai 2016 si nu mai 2014.
1. - Imi cer scuze, raspunsul pentru mama dvs. este gresit, am confundat anul nasterii mamei cu al tatalui dvs.
- Voi relua raspunsul pentru mama dvs.

2. - Pentru o femeie nascuta in aprilie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 9 luni, in luna ianuarie 2022.
- Pentru ca indeplineste stagiul complet de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 9 luni, in luna ianuarie 2017.

Multumesc pentru lamurire!

Asadar, mama are 32 de ani in munca din care 4 ani de grupa a II-a. Cum ii afecteaza aceasta perioada pensionarea anticipata? Poate sa iasa la pensie anticipata partial inainte de ianuarie 2017?

La anii de vechime in munca se iau in calcul si anii lucrati in afara tarii, in Italia, cu contract? Avand in vedere ca lunar primeste fluturas cu sume retinute pentru pensii.
rbigiu, utilizator
1. - Cei 4 ani de gr. a II-a de munca nu o ajuta la scaderea varstei standard de pensionare, pentru aceasta avea nevoie de minimum 6 ani in gr.a II-a de munca
- Dar i se va adauga 1 an la stagiul de cotizare.

2. - La stagiul de cotizare se iau in calcul si anii lucrati in Italia.
- Pentru aceasta trebuie sa mearga la Casa de Pensii, sa completeze formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului" si de restul se ocupa Casa de Pensii.