avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

buna ziua
in prezent sunt angajat,cu contract de munca la firma X
recent am semnat un contract de munca,cu o alta firma,acesta urmand sa intre in viguare de la data de 1 august.
in mod normal pe 15 august ar trebui sa mi prezint demisia de la actualul loc de munca. intrebarea mea este : daca pe data de 16-17 iulie,deci in perioada de preaviz, as prezenta un concediu medical,previzul s ar prelungi automat si ar trebui sa continui la actualul loc de munca un numar de zile egal cu perioada pe care se intinde concediul medical?
daca da, ce s ar intampla daca in perioada de preaviz(prelungita de C.M.) nu m as mai prezenta la birou,eu urmand ca de la 1 august sa ma prezint la noul loc de munca
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:30, 9 Iulie 2009
concediul medical suspenda executarea cim, deci dupa cm va trebui sa respectati preavizul.
puteti incerca incetarea cim prin acordul partilor, cf art 55 b CM.
daca nu va prezentati la locul de munca va poate fi desfacut cim disciplinar.
romibaro a scris:

concediul medical suspenda executarea cim, deci dupa cm va trebui sa respectati preavizul.
puteti incerca incetarea cim prin acordul partilor, cf art 55 b CM.
daca nu va prezentati la locul de munca va poate fi desfacut cim disciplinar.


multumesc pentru raspuns
o alta intrebare ar fi : cu ce m ar putea afecta desfacerea contractului disciplinar?
Viitorii angajatori v-ar privi cu suspiciune.
ok
dar avand in vedere ca nu am carte de munca,ci doar contract,cum ar putea viitorii ( si ma gandesc aici la un viitor indepartat caci acum am deja un contract semnat cu o alta firma) angajatori sa afle ca acest contract a fost incheiat astfel/
merci
Stati fara grija, nu va afecteaza cu nimic!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere loc de munca nicolcarmen nicolcarmen Lucrez in contabilitate si sunt in C.M. ,cand m-am prezentat sa-mi ridic salariu, directorul firmei unde lucrez mi-a adus la cunostiinta sa nu ma mai intorc ca ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz ContSters321828 ContSters321828 In urma unui loc de munca destul de toxic, o cunostinta destul de apropiata si-a dat demisia din cadrul firmei in care lucra. La momentul demisiei, a ... (vezi toată discuția)
Preaviz -medical- incetare cim alinvhs alinvhs Buna ziua, vin cu o mare problem la dvs. Avem o angajata care pe data de 17 aug si-a reluat activitatea dupa CIC de 2 ani. La data de 18 aug i s-a adus la ... (vezi toată discuția)