Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

buna ziua
in prezent sunt angajat,cu contract de munca la firma X
recent am semnat un contract de munca,cu o alta firma,acesta urmand sa intre in viguare de la data de 1 august.
in mod normal pe 15 august ar trebui sa mi prezint demisia de la actualul loc de munca. intrebarea mea este : daca pe data de 16-17 iulie,deci in perioada de preaviz, as prezenta un concediu medical,previzul s ar prelungi automat si ar trebui sa continui la actualul loc de munca un numar de zile egal cu perioada pe care se intinde concediul medical?
daca da, ce s ar intampla daca in perioada de preaviz(prelungita de C.M.) nu m as mai prezenta la birou,eu urmand ca de la 1 august sa ma prezint la noul loc de munca
Multumesc
concediul medical suspenda executarea cim, deci dupa cm va trebui sa respectati preavizul.
puteti incerca incetarea cim prin acordul partilor, cf art 55 b CM.
daca nu va prezentati la locul de munca va poate fi desfacut cim disciplinar.
romibaro a scris:

concediul medical suspenda executarea cim, deci dupa cm va trebui sa respectati preavizul.
puteti incerca incetarea cim prin acordul partilor, cf art 55 b CM.
daca nu va prezentati la locul de munca va poate fi desfacut cim disciplinar.

multumesc pentru raspuns
o alta intrebare ar fi : cu ce m ar putea afecta desfacerea contractului disciplinar?
Viitorii angajatori v-ar privi cu suspiciune.
ok
dar avand in vedere ca nu am carte de munca,ci doar contract,cum ar putea viitorii ( si ma gandesc aici la un viitor indepartat caci acum am deja un contract semnat cu o alta firma) angajatori sa afle ca acest contract a fost incheiat astfel/
merci
Stati fara grija, nu va afecteaza cu nimic!