avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regimul CASS platibilă din anii trecuţi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regimul CASS platibilă din anii trecuţi

Sunt pensionar (CASS retinuta din pensie), iar din 2010, PFA cu contract traduceri la o institutie cu retinere impozit la sursa. Am platit totdeauna impozitul fixat de ANAF (cf. formularului 200), fara a fi primt alta atentionare. Acum, in 2015, ANAF ma someaza sa platesc CASS din 2012..
Este legal ?

Alte discuții în legătură

Regimul cass platibilă din anii trecuţi georgescugheor georgescugheor Bună ziua ! Sunt pensionar din 1999 şi, bineînţeles, mi se opreşte din pensie atât impozitul, cât şi CASS. Din 2012 am lucrat ca PFA in regim de ... (vezi toată discuția)
Obligatii ce revin unui pfa fara activitate flory_a42 flory_a42 Buna ziua! Pentru un PFA care in anul 2015 nu a avut activitate (nu a avut venit) ce trebuie facut astfel incat sa nu apara datorii la impozit si la ... (vezi toată discuția)
Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)