Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari neachitate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari neachitate

Buna ziua,

As dori sa va expun problema mea:
Am un restantier in bloc care achita intretinerea cu intarziere, acumuland si penalitati.
Daca nu achita si penalitatile, pot considera acest penalitati sume restante si sa le aplic penalitati de intarziere?
Conform legii as putea sa o fac:" Legea nr. 230/2007, prin art. 49 alin.(1), face urmatoarea precizare:
„Art. 49(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru ORICE suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. -

Va multumesc!
Penalitatile restante nu intra in categoria restantelor clasice.

Deci ii incasati cotele restante, dupa cum o cere locatarul respectiv, iar penalizarile ii raman in restante, dar fara a fi penalizate ulterior.

Asadar, aveti grija cand penalizati restantele sa scadeti penalizarile neachitate inca.
Penalizarile la penalizari sunt interzise de lege.
Daca se ajunge, ipotetic, in instanta, veti pierde.
E adevarat ca se complica calculul, dar asta e viata: nu aplicati penalizari la penalizarile mai vechi.
Va multumesc frumos amandurora pentru raspunsuri!
myhy, utilizator
amvirdan a scris:

Penalizarile la penalizari sunt interzise de lege.
Daca se ajunge, ipotetic, in instanta, veti pierde.
E adevarat ca se complica calculul, dar asta e viata: nu aplicati penalizari la penalizarile mai vechi.

Si in cazul in care un proprietar este la zi cu plata intretinerii, dar penalizarile sunt neplatite, cum trebuie procedat? Presedintele trebuie sa-i faca o notificare pentru acele penalitati neplatite (acumulate in decurs de 7 luni)?
ioanajo7, utilizator
Din sumele platite de "restantier" intai se sting penalitatile si apoi cotele de intretinere.