Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ref adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ref adeverinta vechime

Buna ziua,
pot obtine adeverinta de vechime de la un fost angajator (care a facut inscrierile si in carnetul de munca) ? Acesta refuza pe motiv ca in Codul Muncii scrie ca vechimea pana in 01.2011 se probeaza cu carnetul de munca
Daca aveti acea perioada inregistrata in carnetul de munca de ce mai aveti nevoie de adeverinta de vechime pentru acea perioada?
Casa de Pensii solicita si adeverinte
Potrivit art.279 alin.1 C.mun., vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.

Practica unor Case de pensii de a solicita si adeverinte de vechime , pe langa carnetul de munca, nu este normala.
1. - Dovedirea stagiului de cotizare se face cu carnetul de muncă şi/sau cu adeverințe eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectivă sau, după caz, de instituția care a preluat arhivele acestuia.
- Adeverintele de vechime sunt necesare numai in cazul in care sunt perioade de munca neinregistrate in carnetul de munca.

2. Din Normele de aplicare a Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 123
(2) Dovedirea acestor stagii de cotizare se face cu carnetul de munca, completat potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, si/sau cu adeverinte eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectiva sau, dupa caz, de institutia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverintei este prezentat in anexa nr. 12.

3. Puteti face o sesizare la CNPP, pe e-mail, la: cnpp.ro/petitii-si-sesizari
Va multumesc frumos;