Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

sunt nascut in 11 feb 1962
am vechime in grupa I 5 ani 6 luni
vechime in grupa speciala 21 ani 7 luni
armata 2 ani
1 an grupa II
2 ani salarii compensatorii(cu virarea contributiei CAS)
Intrebare: care este data la care pot sa ies la pensie pentru limita de varsta?
Daca anii de grupa I-a sunt asimilati la conditii speciale,limita de varsta la 52 de ani.
Daca nu sunt asimilati la conditii speciale,limita de varsta la 54 de ani si 6 luni.
Cine poate sa spuna daca anii de grupa I se asimileaza la grupa speciala?
In Legea 380/2013, cea care recunoaste anii de grupa I exista exprimarea "cu exceptia anilor realizati in activitatati incadrate in consitii speciale". Atunci eu ma intreb daca sunt pierduti la calculul reducerii varstei de pensionare cei 5 ani si 6 luni munciti de mine in conditii de grupa I
H,G.257/2011

Art. 123
(1) Se asimileaza stagiilor de cotizare in conditii speciale perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, in care asiguratii au desfasurat activitati dintre cele prevazute in anexa nr. 2 la lege, pe durata programului normal de lucru din fiecare luna, numai in locurile de munca avizate in conditii speciale din cadrul unitatilor prevazute in anexa nr. 3 la lege, activitati incadrate, potrivit legislatiei anterioare acestei date, in grupa I de munca.
(2) Dovedirea acestor stagii de cotizare se face cu carnetul de munca, completat potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, si/sau cu adeverinte eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectiva sau, dupa caz, de institutia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverintei este prezentat in anexa nr. 12.
(3) Prevederile alin. (1) se aplica si asiguratilor care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au desfasurat activitati dintre cele prevazute in anexa nr. 2 la lege;
b) au desfasurat activitati numai in locuri de munca din cadrul unor unitati care, in urma reorganizarii, inclusiv prin preluarea partiala a patrimoniului, se regasesc la una dintre unitatile prevazute in anexa nr. 3 la lege;
c) anterior reorganizarii, au incetat raporturile de munca cu unitatea care a fost reorganizata.
(4) Dovedirea conditiilor prevazute la alin. (3) se face cu carnetul de munca, completat potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976, si cu adeverinte eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectiva sau, dupa caz, de institutia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverintei este prevazut in anexa nr. 13.