Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie este supus popririi bancare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie este supus popririi bancare?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca stimulentul de insertie (500 lei) garantat de stat dupa intoarcerea mai devreme la serviciu dupa concediul de crestere a copilului este supus popririi bancare. Fiind in aceasta situatie, indemnizatia nu a fost oprita sau poprita partial. As dori sa stiu daca acest lucru este valabil si pentru stimulentul de insertie. Multumesc
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 20
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu pot fi urmarite silit decat in vederea recuperarii, conform legii, a sumelor incasate necuvenit cu acest titlu .

(2) Asupra drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu se datoreaza impozit si nici contributiile sociale obligatorii stabilite de lege.

2. - OUG 111/2010 se refera atati la indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) cat si la stimulentul de insertie.
- Asadar nici asupra stimulentului de insertie nu se poate pune poprire.