Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru CCC?

as vrea sa stiu daca se poate pune poprire pe indemnizatia de cresterea copilului , va multumesc
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 20
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu pot fi urmarite silit decat in vederea recuperarii, conform legii, a sumelor incasate necuvenit cu acest titlu .

(2) Asupra drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu se datoreaza impozit si nici contributiile sociale obligatorii stabilite de lege.

2. Asadar nu se poate pune poprire pe indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) decat daca este vorba de sume primite necuvenit cu titlul de indemnizatie pentru CCC.
va multumesc!