Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Persoana fizica in calitate de al doilea proprietar,pot recupera taxa auto platita de primul proprietar al masinii?

Taxa de prima inmatriculare a fost platita de primul proprietar in 27.mai 2013
Masina a fost instrainata in 25 iulie 2015
Nu puteti recupera dvs taxa achitata de primul proprietar
Mai multe instante judecatoresti din Romania au dispus respingerea actiunilor proprietarilor de autoturisme care au achitat vechea taxa de poluare sau de emisii poluante, dupa data de 1 ianuarie 2013, pe motiv ca discriminarea existenta in Ordonanta nr 50/2005 si Legea nr 9/2012 nu mai exista.
Masura discrimatorie se refera la faptul ca persoanele care au cumparat masini din tari ale UE erau obligati sa achite taxa de poluare in timp ce persoanele care au cumparat masini noi sau second hand din Romania, nu.
Curtea de Apel Cluj a dispus hotarare favorabila pentru restituire taxa si poate constitui precedent pentru alte procese pentru restituirea taxei de poluare.

”Având în vedere că pentru numeroase astfel de taxe au existat obligaţii de resitituire, judecătoreşte impuse, Legea 9/2012 continuă să discrimeze în favoarea celor care au achitat taxele, dar au obţinut rambursarea acestora pe cale judiciară, discriminare care a fost înlăturată pe cale legislativă abia prin OUG 9/2013, privind timbrul de mediu”
, se arată in decizia Curtii de Apel Cluj.