Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare Contract Individual de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare Contract Individual de Munca

Speta urmatoare face referire la modificarea de catre angajatora Fisei de Post a angajatului fara a schimba postul muncii, felul muncii, si aici cel mai important lucru felul muncii!
Mai explicit este vorba de un Inginer care coordona activitatea a doua formatii de lucru de la Centrul de munca Tgv, Punct de lucru Tgv(10pers.) in fisa de post veche!
In fisa de post noua se face referire la un inginer care va coordona activitatea a trei formatii de lucru de la Centrul de munca Tgv, Punctul de lucru Tgv(10pers) + Punctul de Lucru Moreni(6pers.).
Intrebarea este se poate face aceasta modificare unilateral de catre angajator, fara a consulta si angajatul, si eventual adaugarea la salariu a unei sume corespunzatoare cu atributiile in plus care i sa aduc prin fisa postului?
Va multumesc.
Potrivit art.40 C.mun.:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....
Si poate lua aceste decizii unilateral, fara a intreba persoana vizata daca este deacord sa preia o activitate in plus fara a fi remunerata in plus pentru munca depusa?
Da, se pot lua astfel de decizii.
Chiar daca se modifica locul muncii?
Comform art 41 codul muncii daca se modifica locul muncii (in speta i-au fost modificate atributiile din fisa postului cu introducerea unora suplimentare care necesita coordonarea unor formatii de lucru din alta locatie fata de cea initiala stabilita de actuala fisa a postului) trebuie sa fie modificat contractul individual cu o noua negociere, mai ales ca in cazul de fata conditiile de munca se modifica prin necesitatea de a se deplasa de la un punct de lucru la altul!
In c.i.m. ce este prevazut la locul muncii ?