Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele situatii:
1. Am un salariat cu CIM cu 3 ore/saptamana, la cate zile de concediu de odihna are dreptul?
2. Am salariati care lucreaza doua zile la rand cate 14 ore/zi, apoi sunt libere 2 zile, si tot asa, prin rotatie. Cum sa le contabilizam zilele de concediu de odihna? Daca au cerut CO in zilele in care ar fi trebuit sa vina la munca, se considera CO si urmatoarele 2 zile in care oricum nu ar fi trebuit sa vina, pentru ca era tura altui coleg?
Multumesc,
O zi frumoasa!
1. Minim 20 de zile lucratoare pe an calendaristic.

2. Se considera CO , intrucat perioada de CO cuprinde numai zile lucratoare , ziel in care un salariat poate fi sau nu de serviciu.
Multumesc pentru raspuns!
Nu stiu daca am inteles eu bine: daca este pontata cu 3 ore pe saptamana, si le presteaza in trei zile la rand x 1 ora pe zi, intr-o saptamana lucreaza 3 zile, deci ca sa primeasca cele 20 zile de concediu, ar trebui sa nu mai vina la serviciu 7 saptamani?
Multumesc!
Cu stima,
Durata concediului va fi de cel putin 20 de zile lucratoare, indiferent ca ar fi in zi de tura sau in zi libera.
Daca asa trebuie , atunci nu aveti cum sa va impotriviti.