Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire angajata din concediul de maternitate 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire angajata din concediul de maternitate 2 ani

buna ziua ,

avem o angajata care a intrat in concediu crestere copil in data de 20.10.2013.contabila noastra i-a comunicat ca incepe activitatea pe 21.10.2015 . Copilul a implinit varsta de 2 ani pe data de 28.07.2015 .
e ceva gresit ? ar fi trebuit sa reia activitatea pe 29.07.2015 ?
Concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la data la care copilul implineste 2 ani. De la data de 29.07.2015 pana la data de 21.10.2015 nu are nici indemnizatie de crestere copil nici salariu.
ok inteleg ca nu este platita perioada 29.07.2015 -21.10.2015 ,dar este ok cum a inregistrat-o contabila noastra ,suspendarea contraculului pana pe 21.10.2015 . ar fi trebuit sa ia in calcul varsta de 2 ani al copilului adica 28.07.2015 ?
Ceea ce sustine contabila este gresit.

Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

Ordinul 1474/2011
situatie:
Când încetează dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi care este ziua în care se reia activitatea profesională?

solutie:
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

Insa :
- daca tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC, durata CCC pentru mama se reduce cu o luna.
In speta, revenirea se face in data de 29.06.2015

- daca tatal copilului nu indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC, durata CCC pentru mama se mai reduce cu o luna.
In speta, revenirea se face in data de 29.07.2015
1. Trebuia sa va uitati si pe exemplarul dvs. din decizia primita de la AJPIS prin care se aproba plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Acolo scrie si pana cand solicitantul beneficiaza de indemnizatie.

roxannaboc a scris:

ok inteleg ca nu este platita perioada 29.07.2015 -21.10.2015 ,dar este ok cum a inregistrat-o contabila noastra ,suspendarea contraculului pana pe 21.10.2015....

In REVISAL se introduc date de catre angajator , daca acesta le greseste programul nu are cum sa le corecteze sau sa le verifice.

Prin urmare, angajatorul trebuie corecteze inregistrarile facute in Revisal.