Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu cresterea copilului

sotia mea a nascut pe 1.06.2011 dar dosarul pentru indemnizatie a fost depus pe 4 .08.2011 pentru o perioada de 2 ani . pana cand va primi indemnizatie si pe ce data trebuie sa se in toarca la locul de munca?
1. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- Pe data de 02.06.2013 ii inceteaza plata indemnizatiei pentru CCC si poate sa-si reia activitatea.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 și art.9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
comandanut a scris:

.... si pe ce data trebuie sa se in toarca la locul de munca?

Ordinul nr.1474/2011 prevede :
1. situatie
Când încetează dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi care este ziua în care se reia activitatea profesională?

2. Solutie
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională. Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

In speta, sotia dvs trebuia sa inceapa munca efectiv la data de 03.06.2013, intucat data de 02.06.2013 a picat intr-o zi de duminica.
Incetarea suspendarii contractului individual de munca se poate face si cu data de 2 iunie, chiar daca pica intr-o zi nelucratoare iar prezenta efectiva la locul de munca sa fie pe 3 iunie.
Incetarea suspendarii are loc in data de 01.06.2013 , data de 02.06.2013 este data în care se va relua activitatea profesională , teoretic.
Dar avand in vedere ca 02.06.2013 a picat intr-o zi de duminica, activitatea se va relua in data de 03.06.2013.