Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire succesiune

Buna ziua am niste intrebari sper sa ma ajutati. Tatal meu era casatorit avea 3 copii si dintr-o alta relatie a mai facut un copil (adica eu)l-a trecut pe numele sau, nu prea a tinut legatura cu mine, acum am aflat de la o cunostinta comuna ca el a decedat acum 3-4 luni. Intrebarea mea este daca sotia sa va face succesiunea ma va cauta, apar undeva ca fiind inregistrata pe numele decedatului? Poate face succesiunea fara mine am vreun drept ? Eu nu vreau nimic de la ei .
Va multumesc.
In mod normal ar trebui sa aminteasca notarului de existenta dvs. si sa fiti citata.
Aveti drepturi, la fel ca ceilalti copii ai sai.
Daca nu doriti nimic, trebuie sa va prezentati la notar si sa renuntati la mostenire in favoarea celorlalti.
Salut.
O mică completare, se poate renunța la moștenire punct și nu în favoarea altei persoane.
În funcție de interesul pe care îl urmăriți puteți declara la un notar public că acceptați ori nu succesiunea cu atât mai mult cu cât știți despre decesul tatălui dv.
daca ei nu spun de existenta mea la notar (ei nu ma recunosc ca fiind fiica decedatului, nu m-au acceptat niciodata), atunci nu ma va cita nimeni si si-ar imparti intre ei ce au, nu as fi nevoita sa ma vad cu ei. Nu vreau nimic de la ei nu vreau sa ma complic sa ma caute sau sa-i caut eu.Va multumesc frumos pt timpul acordat.