Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Decontare retete medicale personal contractual
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Decontare retete medicale personal contractual

Buna ziua !
Vog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Lucrez la contabilitate, intr-o unitate sanitara. In baza Ordinului 1315/ 25.07.2015, am primit bani de la Casa de Asigurari pentru decontarea medicamentelor personalului contractual din unitatile sanitare publice .Eu ma gandeam ca ar trebui evidentiati in contul 428, dar, de la primarie ,mi s-a spus ca trebuie sa maresc bugetul si sa-i dau pe cheltuiala cu articolul 20.30.30.Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in acest sens.
Multumesc.
Consider că nu trebuie crescut bugetul, deoarece nu este o cheltuială a instituției dumneavoastră. Acești bani vă sunt virați de către casa de aisgurări, iar dumneavoastră îi achitați angajaților care au depus documente justificative în acest sens.
Creșterea bugetului ar însemna să majorați atât încasările (care ar trebui să reflecte activitatea dumneavoastră - ori nu ați prestat niciun serviciu pentru acești bani) cât și plățile (de asemenea, nu vi s-a prestat niciun serviciu, nu este motiv pentru care să recunoașteți o cheltuială).

1) La depunerea documentelor justificative la casa de asigurări înregistrați

461.analitic = 428. analitic (sau analitice, dacă sunt mai mulți angajați)

2) Solicitați casei de sănătate să vă vireze banii în contul de trezorerie de cheltuială 20.30.30.

3) la primirea banilor, înregistrați

461.analitic = 770 în roșu, articol bugetar 20.30.30

4) Întocmiți ordinele de plată către salariați de pe același cont în care ați încasat banii de la casă și înregistrați

428.analitic la 770 în negru, articol bugetar 20.30.30

În felul acesta nu vă este afectată nici execuția și nici fluxurile de trezorerie.
Ioan Blaga, Contabil