Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acreditare asociatie non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acreditare asociatie non profit

Buna seara
As dori o informatie in legatura cu acreditarea unei asociatii non profit. Avem o asociatie pentru baiatul nostru care este incadrat in grad grav de handicap (autism si retard). Principalul scop al asociatiei este recuperarea si imbunatarirea conditiilor de viata. Am inteles ca trebuie sa ne acreditam , dar noi nu avem centru si nici personal, colaboram ( contract) cu o alta asociatie care are terapeuti/ psiholoigi angajati. Din fondurile primite in urma formularul 2% din impozit nu am reusi sa platim un salariu minim pentru 12 luni. Ce solutii avem?
Este vorba despre acreditare ca prestator de servicii sociale?
Da. Ne-a informat o alta mamica care are asociatie si nu am reusit pana acum sa aflam mai multe.
Este posibil ca ong-ul dvs să fie acreditat ca prestator de servicii sociale. Sunt mai multe condiții dar se poate. Eu cred că dacă v-ați acredita ați putea să beneficiați de resurse financiare și de suport de orice fel de la persoanele care se confruntă cu situații similare. Puteți să vă ajutați copilul și, în același timp, puteți să ajutați și alte persoane....câștigând resurse financiare din țară și din străinătate.