Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatie sau firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatie sau firma?

Exista vreun tip de asociatie in care profitul realizat poate fi distribuit membrilor,sau pentru asta este necesar sa infiintezi o firma?

Va multumesc!!!
Asociatia ori fundatia sunt non-profit.

Pentru profit a puteti infiinta un SRL, SA, II, PFA, etc
Daca deschid un SRL mai pot aplica pentru fonduri europene sau mai pot obtine sponsorizari?

Inca odata Multumesc de ajutor!
Desigur, dar pe alte fonduri de finantare.
De exemplu, daca vreau sa deschid un centru pentru copii cu autism (centru in care se va face terapie comportamentala aplicata, logopedie, terapie ocupational si se va lucra si pe socializare) si imi deschid un SRL pentru asta, ce fel de fonduri as putea sa accesez?
O asociatie