Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumparare autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumparare autovehicul

Buna ziua ! As dori si eu un raspuns avizat la urmatoarea speta . am cumparat un auto inscris in 2005 , prind contract vanzare cumparare fara notar , intelegandu.ma cu proprieterul ca masina sa ramana pe numele lui (taxa foarte mare ) . dupa 2 luni am avut surprinderea ca proprietarul sa imi inmaneze documentele prin care a scos masina de la fisc si a transcris.o pe rolul meu fiscal . in acelasi timp mi.a dat asigurari ca acest fapt nu aduce atingere intelegerii noastre privind ramanerea autoturismului pe numele lui . inttrbarea este daca din punct de vedere legal este o problema privind dreptul meu de circulatie in conditiile in care la fisc apare numele meu si in certificat numele vanzatorului . ( exista vreo comunicare intre fisc si politie care sa duca dupa un timp x la expirarea certificatului de inmatriculare ? )
1-Cum a reusit vanzatorul sa treaca auto pe rolul dv fiscal in lipsa dv si fara CI ?
2-Pe certificatul de inmatriculare,vanzatorul a respectat obligatia legala de a completa instrainat la data X catre Y ?
3-Incercati sa finalizati procedura de inmatriculare auto,sa treceti auto prin RAR si sa completati cartea de identitatea si inlocuirea talonului
Daca circulati cu documentele vanzatorului,in caz de eveniment rutier,pentru solutionare veti fi obligat sa apelati la proprietarul din documentele masinii
~ Conținut șters la cerere ~