Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cumparator auto razgandit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cumparator auto razgandit

Buna ziua am si eu o intrebare am vandut masina unei persoane care s-a razgandit dupa ce am semnat actele de v-c la un birou de acte auto pe talon e trecut la (instrainat ) numele lui si data eu acum ce trebuie sa fac ?Sa schimb talonul ?
Daca conveniti cu vanzatorul ca tranzactia sa ramana valabila,atunci cu ocazia parcurgerii procedurii de inregistrare auto la SPR vi se va elibera dovada inlocuitoare a talonului pana cand acesta va fi completat pe numele dv
EU sunt vanzatorul cumparatorul s-a razgandit eu am ramas cu talonul in care eu sunt proprietar numai ca pe talon a ramas numele si data cumparatorului desi nu o mai vrea la rubrica instrainat
bel moni, utilizator
daca vreau sa vand masina altei persoane nu mai pot
Discutati pe cale amiabila cu cumparatorul sa va despagubeasca pentru refacerea actelor, a talonului, redeclararea la fisc, RAR daca este cazul, dlcheltuielile cu drumurile, etc.
Daca nu vrea atunci ii spuneti sa fie sanatos si sa aiba grija de masina la fel de mult cat ati avut si dvs.. Nu va poate obliga sa reontrati in posesia masinii daca nu sunteti de acord. Sa o vanda mai departe...
masina este in posesia mea precum si toate actele ei bani i-am dat inapoi deci practic ca si cum nu a avut loc nici o tranzactie doar ca eu am in talon trecut la instrainat numele lui noroc ca nu am avut cand sa-i fac fiscalul si nu s-a scos de la fisc
bel moni, utilizator