Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

imi explica si mie cineva ca la prosti ce inseamna o executare silita daca eu nu am nimic pe numele meu decat contul de salariu pe care il primesc pe card la banca de 1500 de lei,am fost anuntata ca voi fi executata silit pentru un credit si un card de credit (cardul in valoare de 500 de lei),creditul in valoare de 23000 de lei
Nu este adevărat că nu aveți nimic. Aveți venituri salariale. Vi se va pune poprire la angajator și/sau bancă și vi se va reține 1/2 din salariul lunar net, pentru cele două urmăriri silite.

Veți plăti toată viața acele două credite, dacă 750 lei nu acoperă dobânzile, penalitățile și o parte din principalul creditelor.
nu voi plati doar pana se acopera creditul,cum toata viata?si as putea sa fac ointelegere cu executorul sa platesc intr-un cont in rate ? si in cat timp se va opri din salariu daca astazi se reziliaza contractele de credit?
Păi sigur că veți plăti până se acoperă creditele, dar dacă nu se acoperă din ce se reține din poprire, pentru că vor fi penalități mari, veți plăti toată viața.

Citiți cu atenție contractele de credit, vedeți ce penalități se adaugă în caz de neplată și vedeți dacă nu e mai bine să achitați repede restanțele.

Durează cel puțin două săptămâni/o lună de la demararea procedurii până la poprirea contului.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
si nu am nici o sansa sa fac o intelegere cu executorul,si ar putea sa ma dea afara de la munca din cauza asta?
Nu cu executorul ci cu creditorul, bancă, ar trebui să faceți înțelegerea . Și asta cât mai repede.

De ce să vă dea afară? Nu este un motiv legal pentru desfacerea contractului de muncă.