Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme executare silita card credit
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme executare silita card credit

Buna ziua,
Cei care cunosc legislatia in domeniu sau v-ati lovit de problema mea de mai jos as vrea sa ma ajutati putin cu cateva sfaturi si lamuriri.
De-alungul carierei mele am avut mai multe credite de la diferite banci sau IFN-uri. Cu toate am rezolvat foarte diplomat problema returnarii banilor, chiar daca unele dintre credite au ajuns in executare silita la terte firme de recuperare creante din motive independente de vointa mea...(pierderea locului de munca, ramas fara salariu mai multe luni, samd). Oricum, ideea e ca nu am vrut intentionat sa fiu rau-platnic si am rezolvat pe parcurs aceste datorii.
Ei cu acestia ultimii cu care mai am acum batai de cap nu ma pot scapa de ei nicicum. A fost un nenorocit de card de credit "venit din america" pt cei cunoscatori, la o banca mare (mare, puturoasa si acoperita cu o frunza) din Romania la care o gramada de oameni au probleme din cate am citit pe net. Valoarea retrasa de pe card a fost 3350 lei. A fost contractat in anul 2008 acest credit si au fost platite ratele la timp cam 1 an jumate dupa care n-am mai reusit sa tin pasul... Bineinteles nu va spun ce amenintari am primit si cum vorbeau angajatii acestei banci la telefon... in fine, sunt barbat si stiu sa fac fata. Dupa vreo jumate de an (poate mai bine) in 2010 am cazut de-acord cu ei, telefonic, sa rezolvam datoria mea care dupa tot ce am platit ajunsese la 5750 de lei (cu toate comisioanele si penalitatile). Am stabilit sa returnez 2750 de lei intr-o prima transa si apoi in 6 rate egale tot ce a mai ramas din cei 5750. Am zis ok si m-am prezentat la ghiseul bancii pentru a plati cei 2750 promisi pana la data. Am platit iar luna urmatoare cand m-am prezentat cu prima rata din cele 6 mi s-a spus de la ghiseu ca e o problema si trebuie sa stau de vorba cu mai marele unitatii. Am intrat intr-un alt birou si mi se spune ca, creditul meu a fost dat in executare silita si ca atare nu mai pot plati in contul meu si cu alte cuvinte sa-mi bag undeva intelegerea mea telefonica cu ei. Nemaiputand plati... am asteptat un semn de la executor sa ne putem intelege.... N-am primit decat o instiintare de la un birou executor la vreo luna de la faza cu banca. De-atunci si pana in februarie anul acesta n-am primit o hartoaga, nimica, o incercare de a recupera ceva, un telefon... etc.. NIMIC. In luna februarie anul curent compania la care lucrez a primit o notificare (sau cum se numeste) in care se impune poprire din salariul meu valoarea legala maxima (25% sau cat e..) eu in continuare nefiind contactat sau notificat de ceva. Suma la care s-a ajuns este 13500 lei (n-am gresit niciun 0) iar in acea hartoaga vad ca dosarul s-a plimbat pe la mai multe (5-6) birouri de executori, fiecare cumparandu-l si revanzandu-l la alta firma. Am luat o copie a acelei notificari de la contabilitate si am facut contestatie la executare iar de atunci se tot amana judecata pentru diferite hartii ce mai trebuie depuse. Acum dupa ultimul termen am primit de la judecatorie o copie a situatie mele cu banca si aceasta spune ca mai am de plata 16500 lei. Asta dupa ce mi s-a retinut lunar valoarea de ~300 de lei din salariu in fiecare luna. Asta ma face sa cred ca ei continua sa creasca dobanzile si penalitatile in fiecare luna ca si cum ar fi activ creditul, chiar daca este dat in executare silita si ceea ce mi se retine mie din salariu nu acopera ceea ce creste in fiecare luna. Daca este dat in executare dobanzile si penalitatile cresc la fel ca in contractul care l-am semnat? Daca este asa eu voi fi sclavul acestei banci toata viata pentru ca niciodata nu voi ajunge sa achit acest credit, pt ca ceea ce mi se poate retine din salariu nu acopera dobanzile si penalitatile ce cresc in fiecare luna. Este legal asa ceva? Daca este legal de ce nu procedeaza toate bancile sau birourile de executare silita la fel?

Multumesc frumos!
In momentul in care o institutie financiara depune la executare silita un dosar, nu inceteaza calcularea dobanzii. Trece creditul in categoria creditului incert si se va calcula lunar dobanda incerta asupra sumei ramase. Probabil la suma acumulata s-au adaugat cheltuielile de executare a fiecariu executor judecatoresc (in cazul in care mai multi s-au implicat).
Cand vi s-a pus proprire pe salariu (suma retrasa de 300 de lei lunar) era pus tot timpul in urmatoarea ordine: cheltuieli de executare, dobanda penalizatoare, dobanda incerta, sold. Practic soldul Dvs este neatins in momentul de fata.