Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Consultatie permis sedere in Romania cetatean moldovean
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Consultatie permis sedere in Romania cetatean moldovean

Saru'mana!
Sunt cetateana R.Moldova ( nu am cetatenia Ro).
Am facut facultatea in Ro si am detinut un permis de sedere (4 ani). Acum as dori sa ma ocup de perfectarea actelor, si pe buna dreptate sa gasesc o metoda mai rapida. Exista vre-o posibilitate sa-mi fac permis de sedere de lunga durata, luand in vedere ca din 2010 pana in prezent circul destul de des in Ro si stau pe teritoriu cate o luna- 2. Permis de sedere sau de resendinta? As avea posibilitatea sa ma ia in spatiu parintii iubitului meu./ Cum obtin un Cod de Identitate Ro? Va multumesc anticipat!
Buna dimineata,

Aveti doua variante:
- loc de munca in localitatea unde stau parintii prietenului (sau in apropiere);
- casatoria.

Sau, daca indepliniti conditiile (parinti, bunici, strabunici fosti cetateni romani + dovezi ale ascendentei) redobandirea cetateniei romane. Vedeti aici:
[ link extern ]
Ares-3, moderator
imi cer scuze, as mai avea 2 intrebari:
1) ma pot angaja in baza pasaportului biometric? si daca ma angajez acest fapt ma ajuta la cererea permisul de sedere permanent?
2) daca ma casatoresc in cat timp pot prin visa de rezident? vreau sa plec cu prietenul in Scotia, cat dureaza?
Va rog mult sa-mi raspundeti! as vrea sa plec cat mai curand!!! MULTUMESC