Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie decedat

Buna ziua. Daca o ruda a decedat in 30,09,2015 si a venit postarita cu pensia luna aceasta, este legal sa o ia persoana care are imputernicire ? nu trebuie apoi sa o inapoiem catre casa de pensii? pensia se ia pentru luna in curs sau pentru luna precedenta?
1. Pensia se acorda lunar pentru luna in curs.

2. Daca decesul a avut loc in septembrie atunci pensia pe luna octombrie trebuie returnata la Casa de Pensii.

3. Postarita nu trebuia sa inmaneze pensia pe luna octombrie daca stia ca titularul a decedat in septembrie.