avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie decedat

Buna ziua. Daca o ruda a decedat in 30,09,2015 si a venit postarita cu pensia luna aceasta, este legal sa o ia persoana care are imputernicire ? nu trebuie apoi sa o inapoiem catre casa de pensii? pensia se ia pentru luna in curs sau pentru luna precedenta?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:38, 27 Octombrie 2015
1. Pensia se acorda lunar pentru luna in curs.

2. Daca decesul a avut loc in septembrie atunci pensia pe luna octombrie trebuie returnata la Casa de Pensii.

3. Postarita nu trebuia sa inmaneze pensia pe luna octombrie daca stia ca titularul a decedat in septembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie neridicata in timpul vietii milikutza milikutza Buna ziua, sora mamei mele a decedat in septembrie 2012 si postarita mi-a zis ca mai are de ridicat 2 pensii din 2011 cand nu a avut buletin de identitate si ... (vezi toată discuția)
Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ... anatab anatab Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de ... (vezi toată discuția)
Ultima pensie Marius-4 Marius-4 Tatal meu a decedat pe data de 14 ianuarie. In aceeasi zi a venit si pensia. Medicul de familie mi-a dat certificatul constatator de deces cu data de 13 ... (vezi toată discuția)