Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca cere restituirea banilor retrași din contul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ...

Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat

Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de pensie (aproximativ 3000 de lei) i-au fost virați în data de 14 martie. Tata mai avea în cont, din lunile precedente, cam 2000 de lei. Pe data de 19 martie, fratele meu a fost la bancă, a retras cei 5000 de lei, pe care i-a dat mamei, și a închis contul.
Acum, fratele meu a fost chemat de la bancă și i s-a spus că trebuie să venim cu certificatul de moștenitor și să restituim cei 5000 de lei. Menționez că tata nu a avut credit, era pur și simplu contul în care primea pensia.
Cei de la bancă ne-au chemat iar la sediu joi, după ce au subliniat iar că "e groasă" și trebuie să dăm banii înapoi.
E legal? Ce ar trebui noi să facem? Banii au fost folosiți pe înmormântare și pomeni, nu îi mai avem.
Vă mulțumesc mult
Da, este legal.
Ce a facut fratele dvs este ilegal. Mandatul inceteaza la decesul persoanei. Practic imputernicirea fratelui incetase cu 2 zile inainte, cand a decedat tata, pe 17 martie.
Ar fi trebuit ca fratele dvs sa fie de buna credinta si sa anunte decesul la banca, sa dezbateti succesiunea, banii sa fie inclusi la masa succesorala, sa fie mentionati in certificatul de mostenitor si ulterior sa fie impartiti intre dvs.
A anunțat decesul când a închis contul, a fost acolo cu certificatul de deces. Nu a fost mandatar/ împuternicit pe contul respectiv. De asemeni, și cei de la Casa de pensii au fost anunțați de deces, când s-a luat ajutorul de înmormântare. Ei ne-au sfătuit să retragem banii, înainte să îi ia banca.
Îmi puteți spune, vă rog, în baza cărei legi au dreptul să ceară acești bani și cum ar trebui noi să acționăm?

raluk0207 a scris:

Da, este legal.
Ce a facut fratele dvs este ilegal. Mandatul inceteaza la decesul persoanei. Practic imputernicirea fratelui incetase cu 2 zile inainte, cand a decedat tata, pe 17 martie.
Ar fi trebuit ca fratele dvs sa fie de buna credinta si sa anunte decesul la banca, sa dezbateti succesiunea, banii sa fie inclusi la masa succesorala, sa fie mentionati in certificatul de mostenitor si ulterior sa fie impartiti intre dvs.

anatab, utilizator
Este legal ce cere banca.E ilegal ce ati facut.Trebuia facuta succesiunea apoi retrasi banii.
e, si daca nu ii duceti inapoi, nu are ce sa va faca. i-ati impartit frateste si aia e.
În baza cărei legi, vă rog?

mitabiciclista a scris:

Este legal ce cere banca.E ilegal ce ati facut.Trebuia facuta succesiunea apoi retrasi banii.