avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare donatie bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare donatie bani

Buna ziua, ma intereseaza si pe mine cum se poate anula o donatie de bani dupa un an de zile?
Problema sta in felul urmator :
parintii iau donat fratelui meu o suma de bani pe care a avuto primita in aceeasi zi de la mine din vanzarea casei catre mine.
Casa mi-a vandut-o cu uzufruct, dar acum, afland ca poate sa ma atace fratele conf. art. 845 c.civ, imi este frica.
Problema e ca aceasta donatie e singura mea proba ca le-am dat banii parintilor, si mai mult ca fratele a primit de la parinti si el ceva.
Daca ei vor strica aceasta donatie, eu nu mai am cum sa ma apar.
E normal ? Sau daca o strica acum, poate sa o strice chiar asa usor ?

Va multumesc !!!
Donatia s-a facut printr-un act notarial ? Contractul de doantie este in principiu irevocabil si poate interveni doar in cazul de neindeplinirii a sarcinii ( daca a fost o donatie cu sarcina) sau pentru ingratitudine. In opinia mea fratele nu are cum sa anuleze contractul de donatie ( ar putea-o face doar parintii) si nici contractul de vinzarea cumparare, mai ales daca dvs. puteti proba ca ati achitat pretul convenit ( prin orice mijloace de proba, inclusiv ca parintii au avut la un moment dat, exact acea suma pentru a o transmite mai departe fratelui) Era bine ca plata pretului sa fie facuta printr-un inscris ( daca s-a facut la o alta data decit data contractului), sau probabil este consemnat in contractul de vinzare cumparare ca s-a achitat pretul la data incheierii contractului.
buna ziua,

Donatia este irevocabila, asa cum a spus si colega mea. Oricum, daca fratele va ataca acel act de vanzare sustinand ca e o donatie deghizata, va puteti apara cu faptul ca si el a primit o donatie de la parinti, ca atare, chiar daca nu puteti face dovada platii pretului, veti dovedi ca nu i-a fost incalcata rezerva succesorala si ca atare imobilul ramane al dumneavoastra. ( evident in functie de valoarea imobilului si suma donata fratelui, pentru ca daca valoarea imobilului este mult mai mare decat dublul sumei donate fratelui, atunci ii este incalcata rezerva succesorala)

Donatia in bani s-a facut prin act scris?
Binenteles domnule consilier juridic. Donatia sa facut prin notariat in ziua in care eu cu parintii am facut actul de vz-cu, ba mai mult donatia are numarul de inregistrare urmatorul dupa actul de vz-cu.
Casa parintilor am cumparat-o in cote parti egale cu o persoana straina cu pretul de 60000 ron. Fiecare parte a achitat cate 30000 ron. In schimb, fratele a primit prin acea donatie 60000 ron.
Credeti ca, dupa ce ca parintii iau dat toti banii din actul de vz-cu (60000 ron) prin acea donatie, fratele, mai poate sa-mi strice si mie actul si sa-mi ceara si de la casa dreptul lui conf. art. 845 c. civ?
Va multumesc!!!
GAGIU1982 a scris:

Binenteles domnule consilier juridic. Donatia sa facut prin notariat in ziua in care eu cu parintii am facut actul de vz-cu, ba mai mult donatia are numarul de inregistrare urmatorul dupa actul de vz-cu.
Casa parintilor am cumparat-o in cote parti egale cu o persoana straina cu pretul de 60000 ron. Fiecare parte a achitat cate 30000 ron. In schimb, fratele a primit prin acea donatie 60000 ron.
Credeti ca, dupa ce ca parintii iau dat toti banii din actul de vz-cu (60000 ron) prin acea donatie, fratele, mai poate sa-mi strice si mie actul si sa-mi ceara si de la casa dreptul lui conf. art. 845 c. civ?
Va multumesc!!!


Am inteles. Donatia in bani putea fi facuta si doar prin remiterea manuala a sumei de bani de la donator la donatar, de aceea am intrebat.
Fratele dumneavoastra nu are nici un temei legal sa atace contractul de vanzare-cumparare. Chiar daca el ar ataca actul, nu l-ar desfiinta ci, in cel mai rau caz, pentru partea dumneavoastra din imobil instanta ar putea decide ca a fost o donatie degizata. Asta inseamna ca ar trebui sa fiti obligat ca sa ii dati fratelui jumatate din valoarea acelui bun, adica 15000 ron. Dar el a primit ca donatie 60000 ron. Dumneavoastra sunteti cel caruia i s-a incalcat astfel rezerva succesorala si aveti dreptul sa cereti raportul donatiei sau reductiunea acesteia daca s-a facut cu scutire de raport, avand dreptul sa mai obtineti de la frate 15000 ron (daca instanta constata ca actul de vanzare-cumparare a fost donatie deghizata pentru cota ce ati cumparat-o dumneavoastra) sau 30000 ron daca instanta constata ca a fost un contract de vanzare-cumparare valabil incheiat. In niciun caz contractul de vanzare-cumparare nu va fi desfiintat. Donatia facuta fratelui poate reprezenta mijloc de proba pentru plata reala a pretului din contractul de vanzare-cumparare, mai ales daca in donatie este si precizata sursa reala a acestor fonduri.
Va multumesc. Am inteles ceea ce ma interesat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire indiviziune intre soti ? GAGIU1982 GAGIU1982 Buna dimineata, ma intereseaza si pe mine daca 2 soti pot face iesirea din indiviziune. Avem impreuna o casa cumparata de la parintii sotiei. Cand am cumparat ... (vezi toată discuția)
Vanzare cu titlu oneros a uzufructului GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, parintii mi-au facut acum un an act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin. Acum vor sa-mi vanda si uzufructul in ideea ca fratilor mei le vor ... (vezi toată discuția)
Art.845 c civ. tini1982 tini1982 Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati. Parintii prietenei mele ne-au facut mie si ei un act de vz-cu cu uzufruct (asta e singura clauza) pe casa care o ... (vezi toată discuția)