Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Restituire impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Restituire impozit pe salariu

La firma avem un angajat pensionar cu grad handicap scutit de impozit pe salar, dar incepand cu anul 2012 i s-a anulat certificatul de handicap si i s-a calculat si retinut impozit pe salariu. Angajatul respectiv a dat in judecata ministerul muncii si si-a castigat certificatul de handicap cu toate drepturiile ce i se cuvine ..... Acum in nov.2015 a venit la firma cu o cerere de restituirea impozitului pe salariu din 2012 pana in prezent.
Cine trebuie sa-i dea impozitul inapoi firma(firma a retinut impozitul deoarece la vremea respectiva certificatul era anulat), finantele sau.........?
Societatea va trebui sa-i restituie sumele retinute care apoi se scad din ceea ce trebuie platit la bugetul de stat.
Multumesc, dar ce documente trebuie sa aduca la firma ??? ca sa fie legal....
Hotararea judecatoreasca si certificatul de incadrare in grad de handicap.