Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptie -vechiul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptie -vechiul cod civil

Buna ziua, in urma cu aproape trei ani am avut un proces cu un vecin cu privire la granituirea propietatilor. S-a stabilit linia de hotar si totodata au fost stabilite cheltuilei de 500 lei in sarcina mea.
Hotararea la instanta de fond a fost data pe 17.dec.2012, ulterior am continuat la toate instantele, o hotarare de recurs definitiva si irevocabila fiind stabilita pe 17.nov.2013 dar hotararea de la fond a ramas aceeasi.
La aproape 3 ani de la proces acest vecin nu vrea sa -si faca gardul si ma preocupa urmatoarea problema: suma de bani pe care trebuie sa o dau este prescriptibila in 3 ani de la data pronuntarii hotararii la instanta de fond sau de la instanta de recurs ?
Multumesc.
De la data rămânerii hotărârii definitive- deci de la data deciziei din recurs.
MUltumesc. Dar din punctul meu de vedere data nasterii obiectului patrimonial este data pronuntarii de fond- 12 dec. 2012 deoarece la aceea data s-a stabilit suma de bani, care im procesele de granituire se impart egal . Faptul ca s-a ajuns pana la recurs nu are nici o relevanta deoarece s-a mentinut hotararea instantei de fond si nu s-a mai modificat iar la recurs sa ajuns la hotarare definitiva si irevocabila a hot. instantei de fond.
Aici este problema de drept respectiv calculul prescriptiei de la data obtinerii acestui obiect patrimonial la inst. de fond sau data hotararii instantei de recurs care practic nu are nici o relevanta cu privire la nasterea acestui drept, el aparand inaintea hot. intantei de recurs
Vuck, utilizator
Dreptul nascut a fost provizoriu pana la hotararea definitiva. Prescriptia curge de la data la care suma e certa si exigibila, or exigibilitatea nu era decat la data deciziei definitive.
Nu ati avut apel?
Multumesc, am avut la toate instantele pana la recurs, dar s-a mentinut hotararea de la fond. Problema este ca desii am fost tarat prin tribunale si cu dosare penale reclamantul nu vrea sa faca gardul deoarece trebuie sa scoata niste pomi, iar linia de hotar va fi in zig zag dupa acesti pomi - exact ca la nebuni =D>