avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Incheiere polita RCA pe Cab. Med.Individual
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Incheiere polita RCA pe Cab. Med.Individual

Buna ziua,
In cartea de identitate a autovehiculului este trecut CIF-ul cabinetului.
CMI nu este inregistrat la Reg. Comertului , deci nu este persoana juridica,.
La incheierea politei RCA ce trecem CNP-ul sau CIF-ul?
Dca trec CIF-ul polita este mai mult decat dubla ca pret.

Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 16:13, 10 Noiembrie 2015
Buna ziua,

Polita de asigurare RCA se incheie in baza: certificat inmatriculare si carte identitate.

Potrivit Normelor RCA se prevede ca:

Asigurătorii RCA au obligaţia să solicite toate informaţiile necesare pentru evaluarea riscului, conform propriilor criterii stabilite în tariful de primă, şi să verifice corectitudinea informaţiilor privind datele de identificare şi tehnice ale vehiculului, datele proprietarului/utilizatorului acestuia, ......

Asadar, daca ati ales asiguratorul, va recomand sa solicitati acestuia, modalitatea in care stabileste prima RCA (propriile criterii). Poate sa difere de la o societate la alta.

O zi buna,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare rca la auto pe cabinet medical individual facuta pe persoana fizica valentin_76 valentin_76 Buna seara. Am urmatoarea speta: Un autoturism inmatriculat pe Cabinet Medical Individual, deci persoana juridica. Medicul care detine autoturismul in cauza, ... (vezi toată discuția)
Folosire autoturism dupa vanzare pe numele vanzatorului (neinscriere) hi_land3r hi_land3r Buna ziua! Am vandut autoturismul acum 3 ani si dupa ce am facut contractul de vanzare, l-am scos de la Finante/impozit de pe numele meu. Acum cateva zile am ... (vezi toată discuția)
Cabinet medical individual - medic cu activitate suspendata pentru cic doringhent doringhent Avem o situatie interesanta. Un cabinet medical individual care e incadrat la profesii liberale(medic dentist) are angajat un alt medic cu carte de munca. ... (vezi toată discuția)