Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Incheiere polita RCA pe Cab. Med.Individual
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Incheiere polita RCA pe Cab. Med.Individual

Buna ziua,
In cartea de identitate a autovehiculului este trecut CIF-ul cabinetului.
CMI nu este inregistrat la Reg. Comertului , deci nu este persoana juridica,.
La incheierea politei RCA ce trecem CNP-ul sau CIF-ul?
Dca trec CIF-ul polita este mai mult decat dubla ca pret.

Cu multumiri
Buna ziua,

Polita de asigurare RCA se incheie in baza: certificat inmatriculare si carte identitate.

Potrivit Normelor RCA se prevede ca:

Asigurătorii RCA au obligaţia să solicite toate informaţiile necesare pentru evaluarea riscului, conform propriilor criterii stabilite în tariful de primă, şi să verifice corectitudinea informaţiilor privind datele de identificare şi tehnice ale vehiculului, datele proprietarului/utilizatorului acestuia, ......

Asadar, daca ati ales asiguratorul, va recomand sa solicitati acestuia, modalitatea in care stabileste prima RCA (propriile criterii). Poate sa difere de la o societate la alta.

O zi buna,