Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... folosire autoturism dupa vanzare pe numele ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

folosire autoturism dupa vanzare pe numele vanzatorului (neinscriere)

Buna ziua!
Am vandut autoturismul acum 3 ani si dupa ce am facut contractul de vanzare, l-am scos de la Finante/impozit de pe numele meu.
Acum cateva zile am primit telefon de la cumparator ca ar dori sa plateasca impozitul pe cei 3 ani pentru masina.
Foarte surprins i-am zis ca nu e necesar pentru ca, asa cum era normal, dupa vanzare, l-am scos de pe numele meu.
Asa am aflat ca cumparatorul a mentinut masina pe numele meu si a facut asigurarea si verificarea tehnica tot pe numele meu.
De pe internet, am vazut chiar ca a avut si un accident/incident rezolvat cu asigurarea pe numele meu. Ma intreb cum a putut face asta fara ca eu sa fiu prezent...
Cum as putea sa-l opresc sa foloseasca in fals asigurarea si masina pe numele meu si cum as putea sa-l actionez in judecata pentru malusul creeat pe asigurarea mea?

multumesc
Buna ziua,

1. Norma RCA - Art. 31:
(5) Dacă la momentul producerii evenimentului vehiculul este însuşit şi utilizat fără acordul proprietarului şi acest lucru este sesizat în scris poliţiei, coeficientul din sistemul bonus-malus al asiguratului este neafectat.

Este important de stiut daca la data vanzarii - cumpararii ati facut mentiunea de instrainare pe certificatul de inmatriculare si daca i-ati dat sau nu polita de asigurare.

2. Legea RCA:

Art. 6: Contractul RCA
(2) Asigurătorii RCA solicită informaţiile necesare pentru evaluarea riscului, conform propriilor criterii stabilite în tariful de primă şi verifică corectitudinea informaţiilor privind datele de identificare şi tehnice ale vehiculului, datele proprietarului/utilizatorului acestuia.

Va puteti adresa la politie, asigurator si/sau sesizare la ASF.