avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie insotitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie insotitor

Buna seara, Sotul meu are gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. As dori sa stiu care este perioada pentru care as putea primi indemnizatia de insotitor pana sa fiu trecut la gradul II. Specific ca am piciorul stang amputat din gamba, am diabet insulino-dependent. Va multumesc, Velea Marian
Cel mai recent răspuns: veleaadriana , utilizator 21:28, 13 Noiembrie 2015
veleaadriana a scris:

Buna seara, Sotul meu are gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. As dori sa stiu care este perioada pentru care as putea primi indemnizatia de insotitor pana sa fiu trecut la gradul II. Specific ca am piciorul stang amputat din gamba, am diabet insulino-dependent. Va multumesc, Velea Marian


Buna seara, Revin cu intrebarea pentru situatia sotului meu, Velea Marian. In februarie 2015 i s-a taiat piciorul stang de deasupra genunchiului. Dupa intocmirea dosarului pentru comisia unde i s-a stabilit gradul de handicap, ne-am prezentat la comisie si am primit gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. Vreau sa stiu care este perioada legala pentru care sunt indreptatit sa primesc indemnizatia de insotitor?? Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi legale pentru persoana cu handicap veleaadriana veleaadriana Buna seara, Sotul are amputatie gamba stanga si diabet insulino dependendent. La ce grad de handicap se incadreaza in aceasta situatie si care sunt drepturile ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru handicap macrita macrita Am diabet tip II insulino-necesitant. Ma pot incadra in vreun grad de handicap? Am 62 de ani si am un deget de la picior amputat si glaucom. (vezi toată discuția)
Persoane cu handicap accentuat ankuta2012 ankuta2012 Buna ziua! Vreau sa va intreb, daca o persoana (din familia mea) care are o multitudine de boli foarte grave (diabet insulino-dependent grav, IC grava, ... (vezi toată discuția)