Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie insotitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie insotitor

Buna seara, Sotul meu are gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. As dori sa stiu care este perioada pentru care as putea primi indemnizatia de insotitor pana sa fiu trecut la gradul II. Specific ca am piciorul stang amputat din gamba, am diabet insulino-dependent. Va multumesc, Velea Marian
veleaadriana a scris:

Buna seara, Sotul meu are gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. As dori sa stiu care este perioada pentru care as putea primi indemnizatia de insotitor pana sa fiu trecut la gradul II. Specific ca am piciorul stang amputat din gamba, am diabet insulino-dependent. Va multumesc, Velea Marian

Buna seara, Revin cu intrebarea pentru situatia sotului meu, Velea Marian. In februarie 2015 i s-a taiat piciorul stang de deasupra genunchiului. Dupa intocmirea dosarului pentru comisia unde i s-a stabilit gradul de handicap, ne-am prezentat la comisie si am primit gradul I de handicap grav, cod de handicap 7. Vreau sa stiu care este perioada legala pentru care sunt indreptatit sa primesc indemnizatia de insotitor?? Multumesc frumos.