Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Camera preliminara - exceptie cu privire la schimbarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Camera preliminara - exceptie cu privire la schimbarea incadrarii

Doresc sa va intreb daca se poate invoca vreo exceptie in camera preliminara in situatia in care se impune schimbarea de incadrare juridica. Concret, o persoana a fost trimisa in judecata pentru savarsirea infractiunii de loviri si alte violente si tulburarea ordinii si linistii publice. Daca persoana vatamata si-a retras plangerea pentru savarsirea infractiunii de loviri si alte violente, nu se impune in mod evident schimbarea incadrarii juridice ? Va ramane doar infractiunea de Tulburare. Ori in asemenea situatie, in cadrul camerei preliminare se va putea invoca vreo exceptie legata de acest aspect (al necesitatii schimbarii incadrarii juridice) ? Daca da, sub ce forma si ce articol reglementeaza o asemenea posibilitate? Va multumesc!
Depuneti cererea in camera preliminara in care aratati ca partea vatamata si-a retras plangerea si ca rechizitoriul nu a fost intocmit corect si instanta va decide .
Dar rechizitoriul a fost intocmit INAINTE de retragerea plangerii prealabile. Deci nu putem vorbi teoretic de incorectitudinea rechizitoriului ci mai degraba de faptul ca se constata acum ca rechizitoriul are o gresita incadrare juridica prin prisma retragerii ULTERIOARE A PLANGERII PENALE.
~ Conținut șters la cerere ~
Da,și eu vad lucrurile la fel.
Este vorba de o apărare care nici nu schimba competenta materiala a instantei.
Multumesc frumos. Doresc sa va mai intreb ceva. Daca intr-o astfel de infractiune, camerele video de pe o anumita cladire surprind doar momentul anterior savarsirii infractiunii, dar nu surprind momentul altercatiei in sine, se poate cere in faza de camera preliminara EXCLUDEREA acelei probe?