Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... T-uri in fata blocului legale sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

T-uri in fata blocului legale sau nu?

Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie. Locuiesc in Bucuresti in sectorul 5 si am o problema cu o persoana care si.a montat T in spatiul public. Mentionez ca aceasta persoana si.a insusit drept loc de parcare o bucata de asfalt . Nu este parcare cu plata. Este pur si simplu locul fata blocului. Este legal sa montezi asa ceva? Un vecin si.a spart si bara in acest T. Iar daca vine si parcheaza cineva in fata locului lui vine si la usa sa.ti spuna sa.ti muti masina ca ala e locul lui. Vreau sa stiu ce pot face in aceasta situatie ca T ul sa dispara? Bine in afara sa i.l daram eu. Exista contraventie pentru asa ceva si la cine pot apela? Multumesc
Buna seara!

Va sfatuiesc sa sunati la politie. Altceva legal nu aveti ce face.

Cu stima.
Spatiul din jurul imobilelor de locuit in comun reprezinta domeniu public care nu poate fi utilizat decat cu acordul autoritatii publice locale
In cadrul fiecarei primarii exista servicii specializate care detin autoritatea si competenta sa verifice sesizarile sau cazurile referitoare la utilizarea fara drept a domeniului public
Sesizati oficial Directia corp control din cadrul primariei
Puteti sesiza oficial inclusiv serviciul politie rutiera care poate aplica sanctiuni pentru parcare in loc nepermis
ynocentta, utilizator
Vedeti si HCGMB 124/2008, art.21 lit c si d (amenzi intre 1500 - 2500 RON), desi se refera la astfel de "T-uri" doar in cadrul parcarilor pubilce/concesionate.

Altfel, sesizati Politia, cum a spus si #ynocentta, inclusiv pentru distrugerea trotuarului si pentru abandonarea de deseuri (caci "T-ul" acela nu poate fi defnit altfel!) pe domeniul public (L211/2011, Art. 19(3) - amenda 1000-2000 RON).

La prima prezentare a Politiei, cel mai probabil nu-l va amenda, pentru ca, pe de o parte politistii sunt foarte pacifisti (si legea le da dreptul sa dea doar avertisment) si pe de alta parte nici contravenientul nu mai este asa revendicativ in discutiile cu Politia. Abia la a doua, a treia reclamatie se rezolva problema.

Deci ... rabdare si invocati articole de lege in plangere.
AndreiMLZ, utilizator
Repet,sesizati oficial directia corp control din primarie,care in astfel de cazuri aplica sanctiuni,concomitent cu acordare termen pentru dezafectare lucrare si readucerea spatiului la forma anterioara interventiei neautorizate