Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... modificare hotarare incipienta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

modificare hotarare incipienta

buna ziua,

am pierdut un proces la judecatorie, am facut apel la tribunal saptamana trecuta, iar pe just.ro am vazut ca s-a respins apelul.

intrebare: am vreo sansa sa schimb ceva, sa merg in audienta la presedintele tribunalului si sa ii spun unele lucruri care sa determine judecatorul dosarului meu sa isi modifice sentinta ? repet, sentinta nu a fost redactata.
Nu puteti face nimic, chiar daca hotararea nu a fost redactata.
Nici vorba de a modifica hotararea printr-o eventuala audienta la presedintele instantei(oricum nu v-ar primi).Mai puteti exercita doar caile extraordinare de atac:revizuire sau contestatie in anulare daca, indepliniti conditiile legale.
care sunt conditiile pentru revizuire si care sunt conditiile pentru contestatie in anulare ?
Contestatia in anulare este prevazuta de preved.art.503-508 NCPC,iar revizuirea de preved.art.509-513 NCPC.