Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ce mai pot face pe langa obiectul de activitate al ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ce mai pot face pe langa obiectul de activitate al asociatiei?

Buna ziua,

Asociatia pe care am infiintat o se ocupa de teatru si film si in statut am tot ce tine de aceste domenii.

De curand un prieten, e CFO ul unei companii destul de mari si ar vrea sa directioneze o parte din profitul firmei unei asociatii care sa faca o gradinita pentru copiii angajatilor.

M a intrebat daca vreau sa ma ocup de proiectul asta si i am spus ca da, dar ne am impotmolit un pic.

Ce nu stim e daca pot sa pun in statut/caen etc la mine in asociatie (gradinita/educatie pentru copii etc) sau sa facem alta asociatie/fundatie doar pentru asta.

Am prefera sa fie asociatia deja existenta pentru ca are istoric si mai multe proiecte castigate si implementate.

Ce sugerati si ce se poate d p d v legal, sa introduc in asociatia existenta toate formele necesare pentru a demara acest proiect sau sa fac alt ong?

Multumesc anticipat!
E complicat sa va organizati o gradinita. Da, o puteti face pe asociatia pe care o aveti deja, dar nu asta e partea cea mai grea ci faptul ca toata munca asta de autorizare, si costurile care le implica, si resursa umana si un spatiu adecvat care trebuie dotat corespunzator, si dupa asta cati ani sunteti sigur ca va asigura acea firma finantarea prin sponsorizare?
Deci va recomand ca pentru inceput in anul 2016 sa va limitati la atragerea de fonduri de la respectiva firma prin contract de sponsorizare si sa desfasurati activitati de mai mica amploare pentru copii parintilor de la respectiva firma.