Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Buna ziua,

Lucrez intr-o firma care isi desfasoara activitatea de productie de luni ora 07:00 pana sambata 07:00.

Programul meu de lucru e de luni pana vineri de la ora 8:00 la 16:00.
Alti colegi lucreaza in schimburi de 8 ore ( 1, 2 sau 3) tot de luni pana vineri.

In perioada de iarna firma cheama prin rotatie cate 2 angajati la program de 12 ore pe zi sau pe noapte, sambata sau duminica pt supravegherea instalatiilor si mentinerea lor in functionare pt impiedicarea inghetului.

Intrebarea mea este:

Orele de sambata si duminica in ce categorie de program munca al codului muncii se incadreaza? ore suplimentare, situatie de urgenta pt prevenirea daunelor asupra bunurilor firmei sau cum?
Cum este legal a se plati orele de sambata si duminica in perioada de iarna pt aceasta situatie?

De asemenea daca vin toata saptamana la lucru 5 zile x 8 ore si vin si sambata 12 ore la supravegherea instalatiei atunci firma ne da liber duminica si lunea. Dar lunea suntem pontati cu bara adica 0 ore.
Intrebarea mea este daca lunea as putea sa imi iau o zi de concediu in loc sa fiu pontat 0 ore?

Daca venim duminica la lucru atunci firma ne da liber vinerea si sambata si iar avem vinerea 0 ore pontate. Pot sa iau concediu vinerea in aces caz ca sa am mai multe ore platite in cadrul lunii?

Este legal acest program de lucru?

Multumesc mult.

Florin
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru munca in zilele de sambata si duminica, salariatul va beneficia cumulativ de :- un repaus saptamanl de 48 de ore consecutiv
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.