Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Valabilitate oferta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Valabilitate oferta

Buna dimineata,
In urma unei procedurii de achizitie am depus contestatie, iar autoritatea contractanta a suspendat procedura fara a solicita prelungirea valabilitatii ofertelor. valabilitatea ofertei a expirat, autoritatea contractanta nu a solicitat prelungirea ofertei. am depus o adresa prin care i-am informat de expirarea valabilitatii ofertelor, dar nu am primit nici un raspuns, respectiv solicitare de prelungire a ofetei.dosarul se afla inca la tribunal in recurs (incA PE ROL). autoritatea contractanta mai poate continua procedura cu ofertantul declarat castigator in conditiile in care valabilitatea ofertei este expirata?
In principiu, suspendarea suspenda efectul juridic al tuturor documentelor, deci ar trebui inclusiv al garantiei de participare. Problema este ca la ridicarea suspendarii, acest efect trebuie reconstituit, deci GP trebuie sa fie valabila la momentul ridicarii suspendarii.
Pe de alta parte, nimeni nu va opreste sa prelungiti valabilitatea GP din proprie initiativa, si sa o depuneti la AC, chiar daca nu v-a solicitat AC.
Cam asa vad eu lucrurile.
vlad nicolae, moderator
cat actiunea se afla in recurs, AC nu poate semna atribuirea cu nici un operator economic. mai mult valabilitatea oefertei este expirata. cum semneaza atribuirea in conditiile in care actiunea este in recurs si valabilitatea ofertei este expirata?