Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... curtea de conturi
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

curtea de conturi

In anul 2012 CC constata faptul la UAT comunas-a acordat spor de dispozitiv 25% nelegal.
Decizia Curtii a fost contestata.
Tribunalul SM respinge actiunea in contencios administrat
In luna iulie 2014 Curtea de apel orade respinge recursul UAT Comuna de anulare a Deciziei CC .
In luna septembrie 2014 apare Legea nr. 124 prin care ne exonereaza de la plata .
Dupa aparetitia Legii 124 am continuat sa acordam spor de 25 %
In anul 2015 luna decembrie din nou control Curtea de conturi si imputa spor de dispozitiv 25% din 2012 la zi
INTREBARE : Se poate tcontesta ca prejudiciul sa fie recuperat dupa aparitia legii 124/ 2014 adica din luna septembrie 2014 pana in decembrie 2015 si nu din anul 2012 pana in anul 2015
Nu cred, intrucat se considera ca un prejudiciu adus institutiei si se urmareasca pentru recuperarea acestuia integral. Dar de ce l-ati mai acordat ca nicio primarie nu mai acorda sporul de dispozitiv?(cu toate ca normal asa ni s-ar parea tuturor functionarilor, sa-l primim, dar...). Teoretic ati putea incerca tinand cont de L 124/2014, motivand ca acele debite sunt sterse/exonerate.
Justitiarul711, utilizator
Legae nr.124/2014:
Art. 2. -
(1) Se aproba exonerarea de la plata pentru sumele reprezentand venituri de natura salariala, pe care personalul prevazut la art. 1 trebuie sa le restituie drept consecinta a constatarii de catre Curtea de Conturi sau alte institutii cu atributii de control a unor prejudicii

(2) Se exonereaza de la plata sumele nerecuperate de catre institutiile publice reprezentand contravaloarea tichetelor cadou acordate in anii 2008 si 2009 prin hotarari ale consiliilor locale, pe care personalul din invatamantul preuniversitar de stat trebuie sa le restituie drept consecinta a constatarii de catre Curtea de Conturi sau alte institutii cu atributii de control a unor prejudicii.

"Astfel, prin prevederile Legii nr. 124/2014, legiuitorul român a înţeles să reglementeze exonerarea de la plată pentru sumele reprezentând venituri de natură salarială, pe care personalul bugetar trebuie să le restituie drept consecinţă a constatării de către Curtea de Conturi sau alte instituţii cu atribuţii de control a unor prejudicii.

Sunt supuse exonerării şi sumele nerecuperate de către instituţiile publice reprezentând:
- contravaloarea tichetelor cadou acordate în anii 2008 şi 2009 prin hotărâri ale consiliilor locale, pe care personalul din învăţământul preuniversitar de stat trebuie să le restituie;

- plata indemnizaţiilor pentru concediile medicale ale salariaţilor suportate integral din credite primite de la bugetul de stat şi nerecuperate din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate, în termenul legal de prescripţie, respectiv la finele lunii decembrie 2013, pe care persoanele identificate de angajator ca responsabile trebuie să le restituie;

- plata de despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate, alte drepturi, precum şi despăgubiri morale către salariaţii disponibilizaţi din administraţia publică centrală şi locală, ca urmare a punerii în aplicare a unor acte normative emise de Guvernul României şi ulterior respinse sau declarate neconstituţionale, acordate în baza hotărârilor judecătoreşti definitive şi irevocabile sau, după caz, definitive de reintegrare;

- plata salariilor şi a altor drepturi salariale acordate salariaţilor care au fost numiţi în funcţii publice în temeiul unor acte normative emise de Guvernul României şi care au continuat exercitarea funcţiilor şi după respingerea sau declararea lor ca fiind neconstituţionale."
[ link extern ]