avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bilete la ordin refuzate de banca care depasesc soldul ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bilete la ordin refuzate de banca care depasesc soldul unui client

am un client care are un sold scadent de 40.000 ron. Eu am bilete refuzate de banca emise de client de 40.000.
pe langa aceste bilete refuzate mai am 3 bilete care insumeaza inca 10.000 ron. Eu m-am gandit ca nu mai are rost sa introduc aceste bilete de 10.000 ron in banca deoarece am deja refuzuri pe tot soldul care il datoreaza clientul. Spuneti-mi daca gandesc corect? Daca da atunci unde pot gasi o lege / articol prin care sa mi se spuna ca nu mai am dreptul legal sa mai introduc aceste bilete de 10.000 ron in banca?
Cel mai recent răspuns: chereci , utilizator 18:56, 27 Iulie 2009
Nu ganditi corect! Pentru a putea continua procedura de executare trebuie sa le depuneti la banca pentru a fi returnate cu refuz la plata!B-)
Art. 374^1 C.P.C.
"Inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie."
ART. 61 din legea 58 din 1934 (care se aplica si biletului la ordin)
"Cambia are valoare de titlu executor pentru capital si accesorii, stabilite conform art. 53, 54 si 57."
Acelasi lucru e valabil si pentru CEC si bilet la ordin!B-)
Refuzurile pentru biletele pe care la mai aveti nu pot fi presupuse.
Drept urmare daca nu le bagati in plata .... nu puteti nici sa solicitati investirea lor.
Celelalte trei bilete au termenul scadent?
Acum depinde ce vreti dvs. sa faceti pe viitor in relatia cu societatea debitoare.

Dupa parerea mea ar trebui sa le introduceti la scadenta in banca pentru ca pe urma sa solicitati investirea lor cu formula executorie.
Este in interesul d-voastra.
dar eu pentru acestea nu mai vreau sa solicit investirea cu formula executorie deoarece eu am deja bilete refuzate de banca pe intregul sold si pe care le-am dat spre executare
Sa inteleg ca biletul de 40.000 lei acopera si cele trei bilete de 10.000 lei?
Si pe cale de consecinta aveti mai multe bilete pe aceaiasi suma ?

Alte discuții în legătură

Fila cec poate constitui titlu executoriu? ContSters69460 ContSters69460 Fila CEC lasata garantie pt niste lucrari, poate constitui titlu executoriu, si implicit se poate executa debitorul, fara ca respectiva Fila CEC sa fie ... (vezi toată discuția)
Bilete la ordin refuzate dara2 dara2 Cum trebuie procedat in cazul in care unul dintre clientii mei imi refuza biletele la ordin date in nenumerate randuri? Cum procedez sa-mi recuperez banii? (vezi toată discuția)
Bilete la ordin refuzate ContSters6135 ContSters6135 Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva. Am niste bilete la ordin refuzate de banca din cauza lipsei de disponibil. Ce fac, ii dau in judecata sau ma ... (vezi toată discuția)