Forum Discuţii juridice Executare silită Deblocare cont in urma unei suspendari a executarii ...
Discuție deschisă în Executare silită

Deblocare cont in urma unei suspendari a executarii silite

La multi ani!!
Am avut un credit pe care l-am lichidat in 2008(platit integral),si in 2015 am primit de la un executor judecatoresc (exista si sentinta judecatoresca) cum ca acel credit nu este platit si trebuie sa platesc o suma de 7 ori valoarea creditului initial Executorul mi-a blocat contul fara sa astepte cele 15 zile in care puteam sa depun cerere la instanta.Am facut contestatie la executare ,cerere de suspendare a executarii silite ,am platit cautiune stabilita de instanta, ,am obtinut prin hotarare civila suspendarea executarii silite,dar executorul judecatoresc nu doreste sa -mi deblocheze contul,Intre timp am obtinut si adresa cum ca creditul este lichidat,pe care am depus-o la dosar.Unde trebuie sa ma adresez ,ce trebuie sa fac pentru deblocarea contului?,sau ce trebuie sa fac mai departe?
plângre penală împotriva persoanei care a cerut executarea silită a dvs deși nu exista creanță. Executorul nu are cum să deblocheze contul până când creditorul nu cere încetarea executării. Creditorul nu cere încetarea pentru că trebuie să plătească cheltuieli de executare.
Rămâne doar plâgere penală, pentru că o contestație poate dura luni de zile. Plângerea sperie și rezolvă rapid derapajele, chiar și civile.
Plangerea penala unde trebuie depusa?