Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Limita dividende prin casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Limita dividende prin casa

Unui singur administrator se pot da dividende, cate 10.000 lei in 10 zile consecutive? Sau doar 10.000 de lei, iar restul prin banca?? Mentionez nu este rulaj in aceea zi.
Buna seara,
Plata dividendelor are acelasi regim ca si plata salariilor.
Potrivit art.4 alin.(4) din Legea 70/2015 plata in numerar de dividende,se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10000 lei catre o persoana.Sunt interzise platile fragmentate(fractionarea sumei de plata in mai multe transe,pentru a evita plafonul de plata in numerar) in numerar catre o persoana,pentru tranzactii mai mari de 10000 lei. Deci,nu puteti face decat o singura plata de 10000 lei,restul prin banca.