Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon plati in numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon plati in numerar

Operatiunile de plati in numerar catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei.

Daca avem dividende de achitat pt pers.fizice total pe an 250000 lei pe care le platim dupa cum avem posibilitati cite 10000/plata -se considera tranzactii fragmentat
Mie asa mi se pare, ca da:

b) plată fragmentată - fracţionarea sumei de plată în mai multe tranşe, pentru a evita plafonul de plată în numerar stabilit prin lege;
Ioan Petru Butariu, Contabil