avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon plati in numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon plati in numerar

Operatiunile de plati in numerar catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei.

Daca avem dividende de achitat pt pers.fizice total pe an 250000 lei pe care le platim dupa cum avem posibilitati cite 10000/plata -se considera tranzactii fragmentat
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:39, 20 Aprilie 2015
Mie asa mi se pare, ca da:

b) plată fragmentată - fracţionarea sumei de plată în mai multe tranşe, pentru a evita plafonul de plată în numerar stabilit prin lege;
Ultima modificare: Luni, 20 Aprilie 2015
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limita plati persoane fizice 50000 lei sutrif sutrif Buna ziua, Am vandut o masina a carei pret este de 60000 lei. Cumparatorul imi da un avans de 10000 lei. Mai pot incasa 40000 cash in alta zi si doar restul ... (vezi toată discuția)
Plafon retragere dividende din registru de casa avisdevara avisdevara pot retrage de mai multe ori din casa suma de 10000 lei reprezentand dividende pt 2015 ? (vezi toată discuția)
Inregistrare vanzare teren violetaanna violetaanna Fostul administrator a vandut un teren firmei noastre care se va plati in transe. Prima transa o platesc din casa 10000 lei si intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)