Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obtinerea Avizului de Libera Practica in Sanatate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obtinerea Avizului de Libera Practica in Sanatate

Intrebarea mea este daca un absolvent de Scoala Postliceala Sanitara poate obtine Avizul de Libera Practica in Sanatate si daca poate lucra in acest domeniu, daca este diagnosticat cu o boala psihica, Tulburarea Afectiva Bipolara, si se afla sub tratament?
Trebuie indeplinite conditiile prevazute la art.6 din Ordinul MSF nr.180/ 2003 privind eliberarea autorizaţiei de liberă practică medicală pentru personalul medical cu pregătire superioară de scurtă durată, postliceală şi medie.
Certificatul medical tip A5, eliberat solicitantului de aviz, prevazut la art.6 din actul normativ trebuie sa mentioneaze in clar daca sunt indeplinite conditiile pentru autorizare de catre DSP, referitor la afectiunile mentionate in dosarul medical individual al solicitantului.
Certificatul medical tin A5 se elibereaza solicitantului in urma unei examinari medicale specifice.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca