avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce tip de Adeverinta de vechime in munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce tip de Adeverinta de vechime in munca ?

Buna ziua !

In cauza de fata este vorba despre un salariat care a solicitat eliberarea unei Adeverinte de vechime in munca,
salariatul fiind personal contractual intr-o institutie publica.

Pe site-ul dvs. am vazut ca sunt 2 modele de asemenea Adeverinte:
1. - Adeverinta de vechime - mediul privat si
2. - Adeverinta de vechime - functionari publici.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- ce tip de Adeverinta de vechime in munca
ii va fi eliberata ? .....
tinand cont ca salariatul nu este nici functionar public si nu lucreaza
nici in mediu privat?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 17:27, 11 Ianuarie 2016
Puteti folosi model de adeverinta pentru sectorul privat, avand in vedere ca este personal contractual.
Va rog frumos sa imi spuneti
ce as putea scrie la prevederile legale
care stau la baza eliberarii acestui tip de Adeverinta ?

Si totusi, analizand mai bine ambele tipuri de Adeverinta,......
am observat ca
in Adeverinta trebuie scris si clasa, gradatia profesionala,...
or in Adeverinta - pentru mediul privat
nu exista rubrica pentru aceste elemente.....

Va rog frumos sa ma sfatuiti cum as putea sa procedez.


Art.34 alin.5 C.mun. si art.8 alin.3 lit.b di HG 500/2011 sunt temeiurile legale in baza carora anagjatoroii sunt obligati sa emita aceste adeverinte.

In afara de modelul pentru functionarii publici, modelul pentru sectorul privat nu are nicio baza legala . Este luat dupa modelul agreat de ITM-uri, cu mici exceptii.
Va rog frumos sa imi mai spuneti:
- daca modelul privat nu are acele rubrici,
le putem adauga ?
Ar fi vreun motiv de contestatie din partea cuiva
ca am elibera un alt model ?
La Casa de Pensie, salariatul nu va avea probleme ?
Da, le puteti adauga , intrucat asa cum am spus anterior nu este sustinut de vreun act normativ.

Alte discuții în legătură

Adeverinta care atesta vechimea in munca, necesara transferului laluca laluca Am nevoie de ajutor.Incepand cu data de 1 aprile sunt transferat in interes de serviciu la o alta institutie. De la personal de acolo mi s-a spus ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Promovare in grad Flori14 Flori14 Buna ziua, Sunt un functionar public cu o vechime in munca de 26 ani (17 ani in administratia finantelor publice si de 4 ani in adminstratie locala),mentionez ... (vezi toată discuția)
Salariu mirelavasile2006 mirelavasile2006 Sunt angajata intr-o primarie ca inspector de specialitate II S-[b]contractual[/b],gradatia 4,clasa de salarizare 34,vechime in unitate 5 ani,vechime in ... (vezi toată discuția)